Dzisiaj w mieście Białobrzegi 18.06.2019

Żywa Biblioteka w Koszalinie [FOTOGALERIA]

W Koszalińskiej Bibliotece Publicznej zaczęła się Żywa Biblioteka. W wykładzie wprowadzającym w przyświecającą jej ideę wzięło udział ponad sto osób. – Cieszymy się, bo od samego początku frekwencja jest znakomita. Przyjechały do nas grupy uczniów z wielu szkół, nawet z Kołobrzegu, a w spotkaniach z Żywymi Książkami biorą udział również nauczyciele – podkreśliła Magdalena Młynarczyk, koordynatorka inicjatywy. – Praktycznie przez cały książki są wypożyczone, a do kilku tytułów, jak alkoholik, były więzień, osoba z zaburzeniami odżywiania, czy osoba transpłciowa ustawiają się kolejki.

W tym roku gotowe wypożyczyć się na rozmowę z czytelnikami były aż 23 Żywe Książki - osoby narażone na dyskryminację, stereotypizację, uprzedzenia i wykluczenie. Wśród nich po raz trzeci Iryna, przedstawicielka mniejszości ukraińskiej w Polsce. – Jestem nauczycielką. Zawsze na sercu leżała mi szeroko pojęta tolerancja – podkreśliła. – W Polsce odnalazłam się bardzo szybko, czuję się tu bardzo dobrze i chcę ułatwić życie innym przedstawicielom mniejszości ukraińskiej.

Czytelnicy najczęściej pytali Irynę o to, czy faktycznie zauważalny jest dysonans między wschodnią i zachodnią Ukrainą i jak Ukrainka ocenia Wołyń. – Pytania dotyczą też aklimatyzacji w Polsce, problemów językowych. Rozmawiamy też o dylematach Ukraińców, którzy przyjechali do Polski do pracy. Zastanawiają się na przykład, czy otwarta jest dla nich droga awansu zawodowego, czy też zawsze będą pracownikami fizycznymi. Odpowiadam zawsze: język i wszystko będzie możliwe! – zakończyła z uśmiechem.

Na podstawie materiałów: https://gk24.pl/zywa-biblioteka-w-koszalinie-fotogaleria/ga/c1-14159221/zd/36087753

Zobacz także

Po strajku nauczycieli w Koszalinie. Dodatkowe zajęcia, jako rekompensata obciętych pensji. Nie wszystkim się to podoba
Praca w Koszalinie. Najnowsze oferty pracy. Sprawdź!
Gorąco w Prywatce. Tłumy na parkiecie i piękne dziewczyny [zdjęcia]
Niedzielna giełda w Koszalinie. Co można kupić? [ZDJĘCIA]
41. Tydzień Kultury Studenckiej w Koszalinie. Kto zagra?